Anglická zahrada

Anglická zahrada je typ vesnické zahrady. Tyto zahrady vznikaly již od středověku a patřily do nich nejen květiny, ale i zelenina, která se pak používala v domácí kuchyni. Právě na britských ostrovech se v 19. století stalo kombinování květin a maximální využití malé zahrady cílem tamních zahradníků a z jejich poznatků a závěrů lze čerpat inspiraci dodnes. Pro anglickou zahradu inspirovanou volnou přírodou je charakteristický malebný terén, jehož nepravidelnost podtrhuje výsadba rostlin. Základním předpokladem těchto zahrad je perfektní trávník a cesty, které spojují nejkrásnější zákoutí pozemku s fontánkami a besídkami.

Pro pravou anglickou zahradu je typická bujná často i exotická zeleň. Je to pozůstatek koloniální éry, britové si ze svých cest přivezli spoustu rostlin a mnohým z nich se díky počasí na ostrovech ovliněném Golfským proudem daří v Anglii daří dodnes. Klasická anglická venkovská zahrada je pestrobarevnou neformální směsí charakterizovanou starodávnými květinami, které naplno rozkvetou během léta. Klasická anglická zahrada je pestrobarevnou neformální směsicí nejlépe starodávných květin kvetoucích průběžně, vysazovaných ve vrstvách, podle výšky, barvy a doby květu. Ke stěně se sázejí nejvyšší rostliny, k cestě nejnižší. Ideální jsou tradiční květiny a trvalky pěstované ve skupinkách.

K dalším důležitým zásadám patří, že například do skupiny keřů nemícháme velkolisté s drobnolistými, že solitér musí být něčím zajímavý, například pokroucenými větévkami. Při výběru rostlin rozhoduje také velikost plochy. Pestrobarevnou směs záhonů však musí od domu oddělovat pravý anglický trávník. Charakteristickým rysem anglické zahrady „je řízená neformálnost“, ale půdorys vaší zahrady může být systémem záhonů a lemů pravidelných nebo uvolněnějších tvarů. Snažte se, aby okraje záhonů působily dojmem, že jste to s květinami skoro až přehnali.

Anglické zahrady jsou vždy spojeny s růžemi, ať už keřovými růžemi, polyantkami, nebo čajovými, stromkovými růžemi, nebo pnoucími růžemi. Anglické zahrady téměř vždy obsahovaly keře růže galské (Rosa gallica). Růže galská tvoří husté keře 1.5-2 m vysoké a široké, se světle růžovými až fialovými květy. Růže stolistá (Rosa x centifolia) je plnokvětá růže proslavená na obrazech holandských mistrů v sedmnáctém století. Tyto velmi vonné keřové růže rostou do výšky 1.5m jsou i stejně široké. Měly by být vyvázány na oporu, nebo mohou popínat treláž. Se zavedením čínské růže (Rosa chinensis) na konci osmnáctého století vzniklo mnoho hybridů, které měly vlastnosti opakovaného kvetení (remontování), ale udržují vzhled původní staré růže a tvar květu. Nedávno se staly populárními růžemi pro venkovské zahrady hybridní „anglické“ růže zavedené Davidem Austinem. Jeho keřové růže kombinují nejlepší vlastnosti moderních hybridních čaje a floribund se starými zahradními růžemi.

Příklady bylin pro anglickou zahradu

Lilie, mečík, hvozdík, hrachor, růže z Jericha, netýkavka, kejklířka, pupalka, prvosenka, maceška, chrpa, měsíčnice, mák, třapatka, měsíček, chejr, pelargonie, osteospermum, lobelka, petúnie, hledík, lichořeřišnice, vitálka, mateřídouška, kmín, rozmarýna, fuchsie, sedmikrásky, pomněnky, náprstník, slézová růže, náprstník, divizna, černucha, rezeda, petrklíč, slunečnice, tulipán, kamzičník, srdcovka, pivoňka, orlíček, oměj, zvonek, libeček, majoránka, astra, jiřina, chryzantéma, smolnička, konvalinka, laskavec, vlčí bob, řebříček, kopretina řimbaba, ostrožka, šalvěj, vrbina, krokus, levandule, kokořík, pupalka, tymián, pelyněk, šanta kočičí, plicník, mydlice, yzop, chřest

Typy anglických zahrad

  • COTTAGE – malá útulná zahrádka, pečlivě upravovaná
  • S BLUDIŠTI – inspirovány francouzskými vzory, poblíž zámků a hradů
  • ORIENTÁLNÍ – inspirovány orientálními prvky (pagody,napodobeniny čínských chrámů)
  • BOTANICKÉ – tradiční anglické botanické zahrady, vystavují různé druhy rostlin
  • PARKY A LESOPARKY – velké plochy anglických trávníků doplněných o remízky, skupinky keřů či o okrasné květiny
  • VODNÍ ZAHRADY – zahrady s potůčky, jezírky a kaskádami
  • BYLINKOVÉ – založená výhradně na pěstování bylin a koření

Fotogalerie anglických zahrad

Fotogalerie anglických zahrad Fotogalerie anglických zahrad Fotogalerie anglických zahrad Fotogalerie anglických zahrad Fotogalerie anglických zahrad Fotogalerie anglických zahrad Fotogalerie anglických zahrad Fotogalerie anglických zahrad Fotogalerie anglických zahrad Fotogalerie anglických zahrad Fotogalerie anglických zahrad Fotogalerie anglických zahrad

Dřevěné terasy

Terasová prkna, wpc terasy, terasy teak, terasy merbau

Bytové vodoměry

Spravedlivé rozúčtování vody. Instalace a výměna kvalitních vodoměrů.

100 růží

Kytice krásných čerstvých růží s rozvozem po celé ČR.

Stavební kámen

Písek, štěrk i lomový kámen nakoupíte online na Obchodskameny.cz.