Japonská zahrada

Japonská zahrada je specifický typ okrasné zahrady. Kupodivu nemá svůj původ v Japonsku, ale v Číně. Japonsci umění zahrad od číňanů převzali a dále jej rozvíjeli. Z Japonska se pak díky své estetičnosti, mystičnosti a kráse rozšířila do všech koutů světa. Typické je využití prostoru zahrady do nejmenšího detailu. Což má samozřejmě původ v nedostatku volných pozemků a ploch v místě vzniku zahrad a snaha o maximální respektování a harmonií s přírodou. Typickým a nejznámnějším prvkem japonské zahrady jsou bonsaje.

Bonsaje

Bonsaj (doslovný překlad strom v misce) je starodávné umění miniaturizace stromů a jejich pěstování v miskách. Strom je pomocí speciálních bonsajových technik tvarován tak, aby působil dojmem starého stromu. Umění pěstovat bonsaje vzniklo v Číně a to už na začátku našeho letopočtu. V průběhu 6. století se pěstování bonsají rozšířilo v Japonsku a na přelomu 18. a 19. století se dostává i do Evropy. Bonsaje se dělí na venkovní a pokojové a podle velikosti na minibonsaj, miniaturní, malé, středně velké a velké. Většina pěstitelů ale své bonsaje rozděluje hlavně podle tvaru kmene na pět základních kategorií: vzpřímený styl, volně vzpřímený styl, šikmý styl, polokaskádový styl a kaskádový styl. Ale zpět k japonským zahradám.

Japonské zahrady získávají svůj půvab sloučením různých prvků:

 • písek
 • kameny
 • voda
 • ozdoby jako jsou lampy, vodní nádrže (tsukubai), bambusové ploty ...
 • rostliny

Přičemž dva základní prvky jsou kámen jako symbol stálosti, neměnnosti, věčnosti a voda jako prvek proměnnosti, nestálosti, životního běhu. Voda přitom může být skutečná (jezírka, nádržky, potůčky), nebo jen symbolická - naznačená plochami či pásy písku a štěrku. Jedním z účelů japonské zahrady je zklidnit mysl pro meditaci a navodit atmosféru pro čajové setkání. V původní symbolice jde o místo nejen pro přípravu a pití čaje, ale i pro příjemné posezení, rozjímání a pozorování okolní přírody.

Japonská zahrada je spojením krás přírody, symbolického vyjádření jejího koloběhu, přírodních živlů i touhy po lásce, harmonii a vyrovnaném životě. Její styl byl a stále bude inspirující. Přejete si relaxovat po náročném dni v místě plném harmonie? Vytvořte si kouzelnou japonskou zahradu doma.

Rozdělení japonských zahrad

 • Zahrady pro potěšení - byly určeny hlavně k pořadání slavností bohaté vrstvy obyvatel. Jednalo se na poměry japonských zahrad o rozlehlé zahrady s většími vodními polochami a ostrůvky.
 • Suché zahrady - karesansui. Jde o velmi známý typ japonské zahrady. Je zde potlačen jeden ze základních prvků japosnké zahrady a to voda, dominantní je tedy kámen a písek. Tento typ zahrady sloužil hlavně k meditaci.
 • Čajové zahrady -cha niwa či roji. Nejde o zahradu kde se pije čaj, ale původně šlo o malé zahrady před vstupem do čajovny, kde se vykonával čajový obřad. Tento typ zahrady má následující prvky: Japonské lucerny (Toro), vodní nádrž (tsukubai), nášlapné kameny (tobi Jesi) a čekací místo (machi-AI). Účelem je mít klidnou mysl před zahájením čajového obřadu. Čajová zahrada je obvykle součástí větší zahrady.
 • Zahrady místo cestování - podobají se zahradám pro potěšení, ale obvykle jsou ještě větší. Součástí zahrady jsou umělé vytvořené pahorky s scenérie, které evokují přírodní scenérie spatřené při častém cestování.
 • Tsubo niwa - zahrady velmi malých rozměrů. Jeden tsubo je japonská míra rovnající se 3,3 m2. Jsou velmi vhodné pro vytvoření moderních malých prostor na střechách nebo terasách.
 • Fotogalerie japonských zahrad

  Fotogalerie japonských zahrad Fotogalerie japonských zahrad Fotogalerie japonských zahrad Fotogalerie japonských zahrad Fotogalerie japonských zahrad Fotogalerie japonských zahrad Fotogalerie japonských zahrad Fotogalerie japonských zahrad Fotogalerie japonských zahrad Fotogalerie japonských zahrad Fotogalerie japonských zahrad Fotogalerie japonských zahrad

Dřevěné terasy

Terasová prkna, wpc terasy, terasy teak, terasy merbau

Bytové vodoměry

Spravedlivé rozúčtování vody. Instalace a výměna kvalitních vodoměrů.

100 růží

Kytice krásných čerstvých růží s rozvozem po celé ČR.

Stavební kámen

Písek, štěrk i lomový kámen nakoupíte online na Obchodskameny.cz.