Okrasné zahrady

Okrasné zahrady jsou součástí lidských obydlí už dlouho. Dříve byly dominantou hlavně bohaté vrstvy obyvatelstva, která tak davala na obdiv své možnosti. První okrasné zahrady začly vznikat v období renesance a byly hlavně součástí zámků. Tehdejší šlechta si na okrasných zahradách velmi zakládala a schopní zahradníci byli velmi ceněni. V současnosti se slova okrasná zahrada již poněkud posunul. Nejedná se již o rozsáhlé zámecké zahrady, ale o zahrádky u rodiných domků. Jejich součástí jsou nejrůznější skalky, jezírka, zahradní přístřešky, bazény apod. Velký důraz je kladen na to aby péče o okrasnou zahradu zabírala pokud možno co nejméně času a energie.

Založení okrasné zahrady obvykle vyžaduje odbornou péči. Alespoň pokud se chcete vyhnout začátečnických chyb, tak aby zahrada byla okrasou vašeho stavení a i po mnoha letech vypadala jendotně a slazeně. Z tohoto důvodu se vyplatí kontaktovat zkušeného zahradního architekta, minimálně využít jeho konzultací. Opravdu se to vyplatí, ušetříte si tak mnoho případných budoucích problémů. Poradí vám jakými rostlinamí zahradu osázet - z hlediska doby kvetení, náročnosti péče o ně, jaké stromy, rostliny a okrasné traviny se k sobě budou hodit. Zdali do zahrady umístit skalku, jaké budou nutné terení úpravy atd. Okrasná zahrada je živý organismus a proto je potřeba tak k němu taky přistupovat.

Prvotním úkolem při realizaci okrasné zahrady je její rozvržení. Vlastní rozvržení zahrady se odvíjí od mnoha proměných. Prvotní je samozřejmě rozloha a tvar pozemku na kterou si přejete zahradu umístit a samozřejmě také na kterou světovou stranu je tato zahrada orientována. Dálší na řadě jsou terení úpravy. Těm se, pokud si přejete mít funkční okrasnou zahradu obvykle nevyhnete. Dále je potřeba zjistit si ph půdy. Kyselost nebo zásaditost zásadně ovlivní výběr rostlin, které budete do okrasné zahrady sázet. Samozřejmě lze ph půdy řešit. Nejen při tereních úpravách, kdy můžete do zahrady navést zeminu, která bude mít jiné vlastnosti než stávající půda na vaem pozemku. I bez návozu můžete ph hlíny řešit pomocí nejrůznějších chemických prostředků k tomu určených.

Dva opačné protipóly v oblasti okrasných zahrad jsou květinové okrasné zahrady a celoročně zelené okrasné zahrady. U květinových zahrad jak už název naznačuje budete zahradu osazovat květinovými záhony a kvetoucími keři. V celoročně zelených okrasných zahradách budou hrát naopak prim jehličnany v kombinaci s travnatým povrchem. Obvykle ale nebudete realizovat ani jednu z těchto vyhraněných možností a vaše okrasná zahrada bude kombinaci obojího. Jak kvetoucích rostlin a keřů, které zahradě dodají barevnost tak jehličnanů a travin, které zahradu prozelenají a usnadní její údržbu.

Toto jen krátký úvod do této problematiky. Pro načerpání inspirace vám níže přinašíme fotogalerii povedených okrasných zahrad. A určitě ješt+ jednou doporu4ujeme kontaktovat specialistu na zahrady, ktereý vám s realizací vaší zahrady poradí.

Fotogalerie okrasných zahrad

Fotogalerie okrasných zahrad Fotogalerie okrasných zahrad Fotogalerie okrasných zahrad Fotogalerie okrasných zahrad Fotogalerie okrasných zahrad Fotogalerie okrasných zahrad Fotogalerie okrasných zahrad Fotogalerie okrasných zahrad Fotogalerie okrasných zahrad Fotogalerie okrasných zahrad Fotogalerie okrasných zahrad Fotogalerie okrasných zahrad

Dřevěné terasy

Terasová prkna, wpc terasy, terasy teak, terasy merbau

Bytové vodoměry

Spravedlivé rozúčtování vody. Instalace a výměna kvalitních vodoměrů.

100 růží

Kytice krásných čerstvých růží s rozvozem po celé ČR.

Stavební kámen

Písek, štěrk i lomový kámen nakoupíte online na Obchodskameny.cz.