Ovocné stromy v zahradě

Ovocné stromy do úžitkových, ale i okrasných zahrad rozhodně patří. Ovocnářství je zahradnický obor s velmi dlouhou tradicí. Ovocné stromy v zahradě vám přinesou nejen užitek v podobě plodů, ale taky požadovaný estetický dojem, obzláště v období květu. Mezi nejběžnější ovocné stromy a keře vysazované v českých zahradách patří: jabloň, hrušeň, slivoň, třešeň, višeň, meruňka, broskvoň, angrešt, rybíz, maliník, ořešák a jeřáb.

Jabloň

Jabloň (Malus) je rod opadavých listnatých stromů z čeledi růžovitých. Přirozeně se vyskytuje v mírném pásu severní polokoule a velmi často se pěstují některé odrůdy. Jablka jsou důležitou součástí našeho jídelníčku. Vyrábí se z nich mošty a džusy, džemy, kompoty, čaje, aroma do jiných jídel. Jablka mají také zdravotní význam – obsahují celou řadu látek prospěšných organismu, zvyšují imunitu, mají vliv na odolnost vůči stresu – v populární literatuře a časopisech se opakuje často doporučení konzumovat nejméně jedno jablko denně. K nejběžnějším odrůdám jabloní patří: Ametyst, Aneta, Angold, Aport, Almaty, Goldstar, Hana, Heliodor, Julie, Karmína, Lipno, Luna, Opál, Orion, Otava, Rajka, Red Topaz, Rezista, Rondo, Rosana, Rozela, Rubinola, Sirius, Topaz, Vanda.

Meruňka

Meruňka obecná je strom z rozsáhlého rodu slivoň Prunus, kam patří také broskvoň, třešeň nebo švestka. Pochází z Číny. Do Evropy se dostala přes Arménii počátkem letopočtu, do Česka se rozšířila z Itálie přes Slovinsko, Štýrsko a Rakousy. Pěstuje se v oblastech s mírnou zimou, v Česku jen ve vinorodných krajích. Nejlepší meruňkové polohy jsou na jižní Moravě, jihozápadním a východním Slovensku, v nadmořské výšce do 250m, s průměrnou roční teplotou nad 8,5 °C a úhrnem ročních srážek 550 mm; musí být chráněmy před pronikáním chladných větrů. Má krátkou dormanci, velmi jí škodí jarní mrazy. Na nízké teploty kolem 0 °C jsou citlivé hlavně květy a mladé plůdky. Nejrozšířenější je v Česku odrůda Velkopavlovická, s poměrně velkými plody výborné kvality. Je však citlivá na jarní mrazy a houbové choroby. V poslední době se zkouší nově vyšlechtěné, odolnější odrůdy.

Slivoň švestka

Slivoň švestka nebo švestka domácí je známý strom z rodu slivoň (Prunus) a čeledi růžovitých. Plodem slivoně švestky je švestka. Je to peckovice modré až fialové barvy, mírně nasládlé chuti. Plody se konzumují syrové, konzervované mražením nebo kompotované, vyrábějí se z nich povidla, plní se jimi ovocné knedlíky, buchty i koláče, suší se nebo se z nich destilací vyrábí slivovice.

Výsadba ovocných stromů

Období mezi říjnem a polovinou dubna představuje ideální čas výsadby ovocných stromů. Výjimku tvoří broskvoně a meruňky, které jsou zvláště citlivé na mráz a potřebují teplo, a proto se mají vysazovat teprve od března. Jamku pro vysazení stromu umístěte minimálně 5 m od hranice pozemku (s výjimkou zákrsků), abyste se tak vyhnuli nepříjemnostem s vašimi sousedy kvůli spadlému ovoci a listí. Před výsadbou se na hloubku rýče (u těžké půdy i hlouběji) přeryje plocha o rozloze asi 2 m2. Jamka by měla být hluboká alespoň 50 cm a tak široká, aby se do ní vešly rozložené kořeny. Do země zaražte opěrný sloupek. Stromeček by měl být zavlažován několik hodin.

Na úplné dno jamky dejte kompost, na něj umístěte stromeček. Pamatujte na to, aby se místo roubování stromů nalézalo nad povrchem země. Potom jamku naplňte zeminou promíchanou s kompostem a lehce přišlápněte. Nakonec položte kolem rostliny zalévací žlábek a důkladně zavlažujte. Stromeček se přiváže smyčkou k opěrnému sloupku. Nezapomeňte na mulčování (mulčovací kůra). Mladé stromečky by neměly nést v prvním roce ovoce, aby tak byla celá síla ku prospěchu rozvoje kořene. První květy proto odstraňte.

Fotogalerie ovocné stromy v zahradě

Fotogalerie ovocné stromy v zahradě Fotogalerie ovocné stromy v zahradě Fotogalerie ovocné stromy v zahradě Fotogalerie ovocné stromy v zahradě Fotogalerie ovocné stromy v zahradě Fotogalerie ovocné stromy v zahradě Fotogalerie ovocné stromy v zahradě Fotogalerie ovocné stromy v zahradě Fotogalerie ovocné stromy v zahradě Fotogalerie ovocné stromy v zahradě Fotogalerie ovocné stromy v zahradě Fotogalerie ovocné stromy v zahradě

Dřevěné terasy

Terasová prkna, wpc terasy, terasy teak, terasy merbau

Bytové vodoměry

Spravedlivé rozúčtování vody. Instalace a výměna kvalitních vodoměrů.

100 růží

Kytice krásných čerstvých růží s rozvozem po celé ČR.

Stavební kámen

Písek, štěrk i lomový kámen nakoupíte online na Obchodskameny.cz.