Zimní zahrady

Zimní zahrada je specifický typ zahrady, který je vlastně mezičlánkem mezi interiérem a venkovním prostorem. Poskytuje komfort a soukromí podobné vnitřním prostorám domů, ale přitom se svým zaměřením a množstvím rostlin v nich pěstovaných blíží venkovním zahradním prostorům. Zímní zahrady se v našich zeměpisných šířkách začly stavět již v 17. století. Tehdy se ještě nazývaly oranžérie, protože byly určeny především pro celoroční pěstování pomerančovníků. Jelikož jejich zřízení a údržba byly finačně náročné staly se synonymem luxusu. Význam dnešních zimních zahrad se posunul. Mnoho lidí ve svém obydlí realizuje zimní zahrady ne proto aby d8vali na obdiv své společenské postavení, ale proto aby si rozšířili svůj obytný prostor o místo, které je bude přibližovat přírodě, bude celoročně obyvatelné a bude prostorem určeným k relaxaci a odpočinku.

Zimní zahrady za akční ceny zde

Pokud se rozhodnete zbudovat si zimní zahradu, vždy bz mělo na začátku stát rozhodnutí k jakému účelu je zimní zahrada určena. Nakolik půjde o místo určené hlavně k pěstování roslin a naopak nakolik půjde o společenský prostor. Jaké rostliny dudete chtít v zahradě pěstovat, jaké si budou žádat světelné a teplotní podmínky, jakou potřebují cirkulaci vzduchu apod. Od toho všeho se odvíjí volba lokality a polohy zimní zahrady. Na kterou světovou stranu bude orientována, z které místností obydlí se do ní bude vstupovat.

Světová strana, na kterou bude zimní zahrada situována, má základní vliv na její další využití i na potřebu vytápění. Nejvýhodnější je jih, kde vnitřek i v zimě prohřívají sluneční paprsky, dále pak západ, kde si můžete užívat hřejivých slunných podvečerů. Rovněž rostlinám se v těchto případech díky dostatku světla daří nejlépe. Kdo dává přednost rannímu slunci, může zvolit orientaci východní. Severní strana je nejméně vhodná - zimní zahrada zde působí sice jako izolant domu, ale slunce ji takřka nevyhřívá. Dále je potřeba rozhodnou o velikosti zimní zahrady. Aby zimní zahrada mohla sloužit jakosamostatný obytný prostor, měla by mít nejméně 10 metrů čtverečních a hloubku alespoň 2 metry.

Neméně důležitá je volba materiálů, které budou při realizaci zimní zahrady použity. Nejen prosklení, ale i materiály použité na podlahu či dlažbu, jestli půjde o dřevo, kámen, přírodní či umělé materiály apod. Optimální je situace, kdy je zahrada řešena již při návrhu domu, pak lze udržet kontinuitu s vnitřními prostory a vlastní výstavba zimní zahrady, pokud se sní počítá již v architektonickém návrhu je pro stavebníky mnohem snazší.

Vytápění zimních zahrad

Rozhodnutí jaké rostliny budete chtít v zahradě pěstovat a k jakému účelu bude zimní zahrada sloužit ovliňuje způsob jejího vytápění. Pokud se rozhodnete mít zimní zahradu zcela nevytápěnou, pak bude plnit hlavně fukci studeného zimního pokoje, který bude sloužit pro přechovávní rostlin choulostivých na chlad během zimy. Většinou ale pokud už se pro zimní zahradu rozhodnete, budete chtít ji vytápět a získat tam místo pro příjemnou relaxaci a odpočinek plný krásných rostlin. Všeobecbě se doporučuje instalovat do zimních zahrad podlahové topení. Oproti vytápění z jednoho či dvou radiátorů dochází k lepšími rozložení tepla v zahradě, což se blahodárně projeví na rostlinách.

Aby nedocházelo k teplotním ztátám je potřeba u zimní zahrady myslet na kvalitní izolaci Dnešní technologické postupy a používané materiály jsou již na takové výši, že nemusíte mít strach z vysokých nákladů na vytápění zimní zahrady. Ty dokáže taky snížit dostatečné prosklení zahrady. Moderní okna jsou velmi dobrými tepelnými izolanty a budou to naopak sluneční paprsky, které budou zahradu prohřívat. V letních obdobích by naopak mohlo docházet k přílišné kumulaci tepla v zimní zahradě a proto je žadoucí instalce rolet či žaluzií a taky myslet na kvalitní odvětrávání.

Pro pěstování rostlin se zimní zahrady dělí na tři typy dle teplot v zimním období:

  • Teplé zimní zahrady (okolo 15°C) - vhodné i pro exotické rostliny jako citrusy, ale také pro cibuloviny a další pokojové rostliny.
  • Méně studené zimní zahrady (5-10°C) - vhodné pro rostliny jako jsou gerbery, fíkovník či kiwi.
  • Studené zimní zahrady (pod 5°C) - vhodné pro rostliny jako hortenzie či brsleny.

Fotogalerie zimních zahrad

Fotogalerie zimních zahrad Fotogalerie zimních zahrad Fotogalerie zimních zahrad Fotogalerie zimních zahrad Fotogalerie zimních zahrad Fotogalerie zimních zahrad Fotogalerie zimních zahrad Fotogalerie zimních zahrad Fotogalerie zimních zahrad Fotogalerie zimních zahrad Fotogalerie zimních zahrad Fotogalerie zimních zahrad

Další inspirativní zimní zahrady

Dřevěné terasy

Terasová prkna, wpc terasy, terasy teak, terasy merbau

Bytové vodoměry

Spravedlivé rozúčtování vody. Instalace a výměna kvalitních vodoměrů.

100 růží

Kytice krásných čerstvých růží s rozvozem po celé ČR.

Stavební kámen

Písek, štěrk i lomový kámen nakoupíte online na Obchodskameny.cz.